Keto Diet

84 KETO MEALS FOR $40 | Extreme Keto Budget Grocery Haul & Cheap Keto Meals



84 KETO MEALS FOR $40! The Extreme Keto Budget Grocery Haul & Recipes

Since the beginning of the New Year is usually when we refocus on our budget, I thought I would do a video centered around how you can be on the keto diet without breaking the bank. I decided to take an extreme (well extreme for our family) grocery budget of $40 and show you how you can get creative and make a week’s worth of keto recipes for a family of four (two adults and two small kids).

For this budget challenge, I shopped at Walmart. I assume that you have access to the basics like salt and pepper and some sort of oil or butter. Obviously other seasonings and spices will help make some of these recipes taste even better, but I wanted to show you that you can still be on a keto diet with minimal income and grocery budget.

Many of you have been asking for keto budget meals and cheap keto recipes so, here ya go.

Here is my Walmart Keto Grocery Haul Receipt:
Romaine Lettuce $1.48
Pork Shoulder Butter $8.50
Frozen Chicken Thighs (64oz) $4.75
Zucchini $0.49
Yellow Onion $0.40
Canned Green Beans $0.50
Cauliflower $1.98
Celery $0.88
Cream Cheese $1.46
Frozen Spinach $1.92
Green Onions $0.50
Mozzarella Cheese (16oz) $3.36
Sharp Cheddar Cheese (16oz) $3.36
Sliced Ham (16oz) $2.76
Eggs (60ct) $7.05
Total Keto Grocery Haul: $39.49
(I probably could have got another can of green beans!)

Timestamps
0:00 Intro
1:42 Keto Grocery Haul
2:38 Cheap Keto Food
5:19 Keto Meal Prep
8:13 Cheap Keto Breakfast Ideas
14:40 Cheap Keto Lunch Ideas
18:49 Cheap Keto Dinners

Related Articles

39 Comments

  1. I have a question. I live by myself and only feeding myself. I am rather new to this keto diet. These recipes are great but how do you keep exact track of your macros? Like how much in portion size?

  2. Did I miss something, you mentioned the meals to last for two days. What about the next 5 days? Wouldn't it actually be $120 for 6 days and whatever for the last day. I'm on a budget and our local food banks just give odd and ends, no real meals for the week or 2 days even. I really want to know how you figure this. I'm looking to change the way we eat. When you can't eat certain foods diets are challenging.

  3. Thanks so much sunshine. I'm new to Keto and have been doing Intermittent Fasting along with Keto. When I purchased about a pound of almond flour @ a bulk barn, it was shy of $10. EEEK LOL. However, THANKS to your video, you're offering us a low budget way to help us get started.💚 It takes the stress off of us to not get overwhelmed with the new way of eating and rushing out buying more pricier options if it leads us to not even start. The Key is low carbs, perhaps between 20 – 30 grams per day, definitely No sugars (other healthy alternatives), definitely Nothing with white flour, using healthy oils, etc. I'm 1 person but can adapt portions to what you have shown us. Inspiration is much needed and you've done that here. Thanks so very much. 🌞💚
    I've better understand 'chaffles' now and found myself another bread(carb) substitute. 💕

  4. Breakfast: egg muffin, Sunnyside,omellete,chaffle& keto fritata
    Lunch: chaffle pastrami sandwich, chaffle chicken sandwich, chaffle pork sandwiches, pork salad & chicken salad Dinner:Soup,caserolle, bean & pork, pork zichini stirfry, pizza

  5. meal planning is a whole skillset unto itself, as it budgeting, so feel like you are giving us a 3 in one package here – thank you! you have mad skills! appreciate all your work & sharing this with us

  6. I haven't watched the whole video yet so I apologize if it's explained, but if it's 84 meals for $40 then surely it would last 4 weeks rather than 1? You have approximately 3(some people have 1-4 meals/day) meals a day and there's 7 days in a week so in a week you'd have 21 meals, and since this is 84 meals, it would last 4 weeks bc 4 x 21 = 84. If you had 1 meal a day it would last 12 weeks, if you had 2 meals a day it would last 6 weeks and if you had 4 meals a day it would last 3 weeks so unless you have 12 meals a day how is it just 1 week?

  7. I am a family of 1 (one) and seem to buy the same amount of food and spend upwards of $75. I don't always shop at WalMart. I eat TMAD and make a weekly menu, but still have trouble keeping my costs down.

  8. Love these recipes. Some of the pricing in my area is a bit more expensive but very close. I found the way that you did the shopping list extremely helpful. I did this for a week and was very happy with the results. Thumbs up. Please do more videos like this. I loved this one. The recipes are very good. Even my non-keto hubby said he especially enjoyed the white chili! YES!👍Thank you so much for this video.😊😎

  9. IDK where you live that you can buy all that for 40 bucks. Here in Louisiana the prices are wayyy higher, there is no way I could find that deli ham for less than 3 bucks, esp that brand. Where do you live cuz i need to move there

  10. I would love more meal prep meals. Things that could be put in the freezer. I’d love to be able to do a monthly meal prep for keto. I have challenges because my kids can’t do eggs or cheese. This was so impressive though because I never would have thought a family of four could eat healthily for $40 for the week. Amazing.

  11. Can u do another extreme budget week keto add few of the same meals. But maybe add $ 20 more if needed since cost of meat went up. This has helped a few of us.

  12. People that are on Snap should watch this, good healthy meals, no processed junk food, it shows how you can make your money go really far, this country is so over weight because of all the processed food out there

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button